Bazie zawiązują się późnym latem poprzedniego roku, ale wtedy bardzo trudno je dostrzec. Jesienią, gdy liście opadną, tworzą się na nich łuski, które chronią odsłonięte bazie przed mrozem. Na przedwiośniu łuski zaczynają się odsłaniać i z dnia na dzień bazie są coraz bardziej puszyste. Z reguły zakwitają przed rozwojem liści, więc wiatr i owady przenoszące pyłek mają ułatwione zapylanie kwiatów.
Ozdobne odmiany wierzby
Wierzba należy do rodziny Salicaeae (wierzbowate). Do tej rodziny należą wysokie drzewa, nieduże krzewy, a także krzewinki. Jest wiele ciekawych i pięknych odmian wierzb, które świetnie sprawdzą się, jako dekoracja w ogrodzie:
- Wierzba bambusowa (palmowa) – ma palmowy układ pędów, wytwarza długie i srebrne bazie, ma długie, zielone liście i ciemnobrązowe pędy.
- Wierzba hookera – ma szersze liście niż wierzba klasyczna, może sięgać nawet do 6m.
- ‘Melanostachys’ – zielonokarninowe pędy, smoliście czarne bazie, kotki w pełni kwitnienia są upstrzone rubinowymi kuleczkami.
- Wierzba smukłoszyjkowa ‘Mt Aso’ – na przełomie lutego i marca znajdują się pasteloworóżowe kotki z metalicznym połyskiem.
Kolorowe pędy wierzby
Nie tylko bazie, ale też gałęzie są w stanie pięknie eksponować te rośliny. Sinoniebieskie proste witki ma wierzba ostrolistna. Natomiast sinoniebieskie z lawendowym nalotem gałązki posiada wierzba sina. Rubinowoczerwone gałęzie posiada wierzba wawrzynkowa. Subtelne gałązki tej wierzby świetnie nadają się do wiosennych bukietów.
Gałązki wierzby wstawione do wazonu z wodą przez kilka dni będą świetną ozdobą, a potem gdy pojawią się białe korzenie można śmiało posadzić je do ziemi.
Wymagania, sadzenie i pielęgnacja wierzby w ogrodzie
Praktycznie każda odmiana wierzby preferuje wilgoć i nie jest wymagająca odnośnie gleby i stanowiska. Najefektywniej będą rosnąć i rozwijać się, gdy stanowisko będzie słoneczne i dobrze wilgotne. Najlepszy odczyn gleby to kwasowy, ale zbliżony do obojętnego.
Kiedy przyciąć wierzbę?
Aby uzyskać intensywnie wybarwione, świeże pędy z dużą liczbą bazi należy ciąć wierzbę tuż po jej przekwitnięciu i opadnięciu kotków, ale jeszcze gdy liście się nie rozwinęły.
Symbolika wierzby
Dziś świeże gałązki wierzb i bazie kojarzą się z Niedzielą Palmową. To właśnie z nich tworzy się tradycyjne palemki W Polsce, które upamiętniają wjazd Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Kiedyś ścinano gałązki w Środę Popielcową i trzymano je w domach przez cały Wielki Post. W trakcie mszy w Niedzielę Palmową święcono je w kościele, a w Wielką Sobotę – palono podczas święcenia ognia. To z nich powstawał popiół, którym ksiądz posypywał głowy wiernych rok później – w kolejną Środę Popielcową.
Wierzy się także, że wierzba ma moc uzdrawiania. Dawniej zjadano bazie i wierzono, że dzięki temu zyska się urodę i zdrowie.
Dziś wiadomo, że kora wierzby zawiera kwas salicylowy, który ma m.in. właściwości przeciwzapalne.