Bukszpan jest symbolem nieśmiertelności i trwałość życia oraz budzącej się do życia przyrody. Sama nazwa łacińska sempervivens oznacza „wiecznie żywy”. Krzew, zachwyca swoją intensywną barwą i plastyczną formą – możemy z niego stworzyć żywopłot w każdym kształcie. To długowieczna i zimozielona roślina, charakteryzująca się powolnym wzrostem i regularną budową. Rośnie praktycznie na każdym stanowisku, nie ma specjalnych wymagań, ale najlepiej czuje się w glebie o odczynie obojętnym albo lekko zasadowym. Niestety jest on atakowany przez przez groźnego szkodnika – ćmę bukszpanową (Cydalima perspectalis). Czy można zapobiec występowaniu tej żarłocznej gąsienicy i jak zregenerować powstałe już uszkodzenia ? Odpowiedź na pytania w dalszej części artykułu.
Ćma bukszpanowa – żarłoczny intruz
Od kilku lat bukszpan atakowany jest przez groźnego szkodnika - ćmę bukszpanową (Cydalimaperspectalis), która w szybkim tempie jest w stanie całkowicie zniszczyć krzew.
Kiedy atakuje? Szkodnik ten pojawia się i żeruje na bukszpanach od kwietnia do września, a przy ciepłej pogodzie - nawet do października.
Prewencja. Bardzo ważna jest systematyczna lustracja krzewów. Warto rozchylać każdą gałązkę po gałązce - bo tam właśnie ukrywają się gąsienice. Dorosłe motyle mogą mieć skrzydła białe z brązową obwódką lub jasnobrązowe, z fioletowym połyskiem i białą, półksiężycowatą plamą.
Objawy żerowania? Gąsienice początkowo uszkadzają brzegi liści, a potem całe liście bukszpanów. W efekcie roślina może zostać nawet całkowicie ogołocona, co prowadzi do jej obumierania. Czasem usychają pojedyncze pędy, a przy licznej inwazji szkodnika - tracone są całe szpalery bukszpanów.
Jak zapobiec występowaniu tej żarłocznej gąsienicy i zregenerować powstałe już uszkodzenia? Naturalnie z Biology For Garden!
GĄSIENICE – REGENERUJE USZKODZENIA
Preparat ograniczający ilość roślin porażonych przez gąsienice. Stymuluje regenerację i rozwój roślin uszkodzonych przez gąsienice. Efektem zastosowania produktu jest polepszenie kondycji roślin, wzrost ilości i jakości plonu, a także zapobieganie niedoborom składników pokarmowych.
Po wykonaniu oprysku, bakterie preparatu zasiedlają powierzchnię roślin tworząc na niej barierę, dzięki której są one mniej atrakcyjne dla szkodników. Bakterie zawarte w preparacie wspomagają procesy regeneracji po wystąpieniu czynnika stresowego oraz stymulują prawidłowy rozwój roślin.
Kiedy stosujemy?
Przez cały okres wegetacji, a w szczególności w momencie spodziewanego wykluwania się gąsienic z jaj. Najlepsze efekty daje stosowanie preparatu w początkowych stadiach rozwojowych gąsienic.
Jak często aplikujemy?
Preparat należy stosować co 2-3 tygodnie lub w razie konieczności zabieg powtórzyć po 7 dniach.
EFEKTY STOSOWANIA:
- poprawia kondycję roślin
- wspomaga procesy regeneracji
- poprawia przyswajalność składników pokarmowych
- redukuje używanie pestycydów
- wpływa na wzrost i jakość roślin
Dawkownie: 20 G (10 x 2 g) wystarcza na 100 m2 (saszetka 2 g w 5 l wody)