Bukszpan – symbol Wielkanocy 0
Bukszpan – symbol Wielkanocy

Bukszpan jest symbolem nieśmiertelności i trwałość życia oraz budzącej się do życia przyrody. Sama nazwa łacińska sempervivens oznacza „wiecznie żywy”. Krzew,  zachwyca swoją intensywną barwą i plastyczną formą – możemy z niego stworzyć żywopłot w każdym kształcie. To długowieczna i zimozielona roślina, charakteryzująca się powolnym wzrostem i regularną budową. Rośnie praktycznie na każdym stanowisku, nie ma specjalnych wymagań, ale najlepiej czuje się w glebie o odczynie obojętnym albo lekko zasadowym. Niestety jest on atakowany przez przez groźnego szkodnika – ćmę bukszpanową (Cydalima perspectalis). Czy można zapobiec występowaniu tej żarłocznej gąsienicy i jak zregenerować powstałe już uszkodzenia ? Odpowiedź na pytania w dalszej części artykułu.

 

Ćma bukszpanowa – żarłoczny intruz

Od kilku lat bukszpan atakowany jest przez groźnego szkodnika - ćmę bukszpanową (Cydalimaperspectalis), która w szybkim tempie jest w stanie całkowicie zniszczyć krzew.

Kiedy atakuje?  Szkodnik ten pojawia się i żeruje na bukszpanach od kwietnia do września, a przy ciepłej pogodzie - nawet do października.

Prewencja. Bardzo ważna jest systematyczna lustracja krzewów. Warto rozchylać każdą gałązkę po gałązce - bo tam właśnie ukrywają się gąsienice. Dorosłe motyle mogą mieć skrzydła białe z brązową obwódką lub jasnobrązowe, z fioletowym połyskiem i białą, półksiężycowatą plamą.

Objawy żerowania? Gąsienice początkowo uszkadzają brzegi liści, a potem całe liście bukszpanów. W efekcie roślina może zostać nawet całkowicie ogołocona, co prowadzi do jej obumierania. Czasem usychają pojedyncze pędy, a przy licznej inwazji szkodnika - tracone są całe szpalery bukszpanów.

Jak zapobiec występowaniu tej żarłocznej gąsienicy i zregenerować powstałe już uszkodzenia? Naturalnie z Biology For Garden!

 

GĄSIENICE – REGENERUJE USZKODZENIA

Preparat ograniczający ilość roślin porażonych przez gąsienice. Stymuluje regenerację i rozwój roślin uszkodzonych przez gąsienice. Efektem zastosowania produktu jest polepszenie kondycji roślin, wzrost ilości i jakości plonu, a także zapobieganie niedoborom składników pokarmowych.

Po wykonaniu oprysku, bakterie preparatu zasiedlają powierzchnię roślin tworząc na niej barierę, dzięki której są one mniej atrakcyjne dla szkodników. Bakterie zawarte w preparacie wspomagają procesy regeneracji po wystąpieniu czynnika stresowego oraz stymulują prawidłowy rozwój roślin.

Kiedy stosujemy?

Przez cały okres wegetacji, a w szczególności w momencie spodziewanego wykluwania się gąsienic z jaj. Najlepsze efekty daje stosowanie preparatu w początkowych stadiach rozwojowych gąsienic.

Jak często aplikujemy?

Preparat należy stosować co 2-3 tygodnie lub w razie konieczności zabieg powtórzyć po 7 dniach.

EFEKTY STOSOWANIA:

  • poprawia kondycję roślin
  • wspomaga procesy regeneracji
  • poprawia przyswajalność składników pokarmowych
  • redukuje używanie pestycydów
  • wpływa na wzrost i jakość roślin

Dawkownie: 20 G (10 x 2 g) wystarcza na 100 m2 (saszetka 2 g w 5 l wody)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl