Ogród owocowy
- W grudniu warto zajrzeć do przechowywanych owoców i przypilnować czy w tym miejscu panują odpowiednie warunki (temperatura minimalna powyżej 0 stopni Celsjusza i duża wilgotność powietrza, najlepiej 90%). Pomieszczenia te dobrze jest wietrzyć, aby obniżyć zawartość etylenu. Etylen jest związkiem, który reguluje wzrost i rozwój roślin. Odpowiada między innymi za stymulowanie opadania liści, dojrzewanie owoców i starzenie się roślin. Z racji tego, że intensywnie indukuje dojrzewanie owoców, wietrzenie pomieszczeń spowoduje ograniczenie ilości tego związku chemicznego i odpowiednio przedłuży żywotność naszych zbiorów.
- Pod koniec grudnia można wykonać bielenie pni drzew owocowych, żeby uchronić je przed pękaniem kory.
- W przypadku uprawiania winorośli pod osłoną, grudzień to dobry czas na cięcia krzewów.
Ogród warzywny
- Na początku miesiąc należy zrobić serwis sprzętów ogrodniczych, aby były gotowe na wiosnę.
- Warto sukcesywnie zbierać np. brukselkę, jarmuż, por, pietruszkę, czyli warzywa odporne na niską temperaturę (należy je wykopać przed zamarznięciem gleby).
Ogród ozdobny
- Zaleca się sprawdzenie zimowych okryć bylin i krzewów i w razie potrzeby uzupełnienie zabezpieczeń.
- Rabaty, na których zostały posadzone rośliny cebulowe, takie jak tulipany, dobrze jest wyściółkować słomą.
Trawnik
- Należy unikać chodzenia po trawniku, na który spadł śnieg, ponieważ jest to prosta droga do powstania niepożądanych brunatnych plam zgniłej murawy.
- Jeżeli śnieg zacznie topnieć, a następnie znów nadejdą mrozy i stworzy się zamarznięta warstwa na trawniku, dobrze jest to rozkruszyć.
- Jeżeli w planach jest założenie trawnika na wiosnę, dobrze jest wykorzystać jeszcze moment, gdy podłoże nie zamarzło i wtedy przekopać je. To pozwoli na eliminacje szkodników w glebie.
Silne mrozy to dobra motywacja do tego, aby dokarmiać ptaki. Pomaga to im przetrwać zimę. Nasi skrzydlaci przyjaciele odwdzięczą się na wiosnę, zjadając szkodliwe owady z naszego ogrodu. Rudziki preferują płatki owsiane, zaś kosy jabłka. Jeżeli zależy nam też na dokarmieniu takich ptaków, jak sikorki, trznadle czy dzwońce, warto przygotować karmnik, w którym jest karma. Dodatkowo ochroni on ptaki przed warunkami atmosferycznymi. Karmnik można wykonać samodzielnie z butelek plastikowych, kartonów po mleku lub z drewna.
Jak chronić rośliny ogrodowe przed zimą?
Śnieg, który przykrywa rabaty i rośliny okrywowe może okazać się problemem, zwłaszcza gdy jest go bardzo dużo i obciąża nadziemne części roślin. Mogą się one łamać i ulegać deformacji. Jeżeli do takiego złamania dojdzie, to można użyć dedykowanej do tego maści dla roślin, którą można dostać w niemalże każdym centrum ogrodniczym.
Iglaki wyglądają zimą spektakularnie. Popularne gatunki w ogrodach to m.in.:
- Jodła koreańska (Abies koreana)
- Świerk kłujący (Picea pungens)
- Kosodrzewina (Pinus mugo)
- Jałowiec pospolity (Juniperus communis)
- Modrzew europejski (Larix decidua)
Nie przechodzą one w stan hibernacji, więc ciągle pobierają wodę z gleby. Jeśli deszcz lub śnieg pada regularnie powinno to zaspokajać potrzeby tych zimozielonych roślin. Natomiast jeśli po dłuższych, mroźnych okresach przyjdzie odwilż, wtedy dobrze jest dodatkowo nawodnić iglaki.
Odśnieżanie w pobliżu roślin powinno odbywać się za pomocą łopaty bądź elektrycznej odśnieżarki. Zaleca się unikanie do tego środków chemicznych.
Aby rośliny z łatwością przechodziły ciężkie okresy zimy, warto stosować preparaty Biology for Garden. W naszej ofercie znajduje się kilkanaście produktów, które znajdują swoje zastosowanie w każdej części ogrodu. Biopreparaty stosowane regularnie potrafią zbudować odporność roślin na różnorakie czynniki stresowe. Dzięki pożytecznym szczepom bakterii, rośliny stają się silniejsze i posiadają zdolność do szybkiej regeneracji po uszkodzeniach, jak np. złamanie gałęzi pod ciężarem śniegu. Oprócz tego, dzięki produktom Biology for Garden rośliny lepiej pobierają składniki pokarmowe, co również jest dla nich wyzwaniem w okresie zimy. Produkty dbają także o glebę, przez co zachowuje ona równowagę mikrobiologiczną i pożądane parametry, co z kolei wpływa na rozwój roślin w tym podłożu. Pożyteczne szczepy bakterii ograniczają populację organizmów szkodliwych, np. patogenów. Roślina zdrowa od korzenia, jest zdrowa także w części nadziemnej!
Stosuj produkty Biology for Garden i nie martw się o swój ogród nawet podczas mrozów. Dzięki naszym biopreparatom możesz być pewny, że twoje rośliny przetrwają każdą trudność i wyjdą z tego świetnie zregenerowane i bardziej wzmocnione.