Jakie drzewka sprawdzą się idealnie w roli choinki na Boże Narodzenie? 0
Jakie drzewka sprawdzą się idealnie w roli choinki na Boże Narodzenie?

Warto pielęgnować tradycję posiadania choinki i jej strojenia. Choć dawniej królował Świerk pospolity, dzisiaj mamy do dyspozycji całą paletę gatunków, które mogą przybierać niepowtarzalne formy. Tak więc, podkreślając magię świąt Bożego Narodzenia, wybierz drzewo, które stanie się nie tylko ozdobą domu, lecz także symbolem wspólnego radosnego czasu spędzanego w gronie najbliższych.

Oto kilka propozycji:

• Świerk pospolity (Picea abies): smukła, stożkowata korona, która zapewnia drzewku dużą uniwersalność. Oprócz tego cechuje się przyjemnym, żywicznym zapachem. Ma jednak swoje minusy, jak np. fakt szybiego tracenia igieł (utrzymują się z reguły maksymalnie do 2 tygodni). Co więcej Świerk pospolity ma krótkie i sztywne igły.

• Świerk kłujący (Picea pungens): rozłożysty pokrój – świetnie pasuje do dużych pomieszczeń. Ma dłuższe igły niż Świerk pospolity, a ich barwa jest srebrzystozielona. Wydziela mało intensywny zapach.

• Sosna pospolita (Pinus sylvestris): charakteryzuje się intensywnym, żywicznym zapachem, a igły tego drzewa są w stanie utrzymać się nawet kilka tygodni. Sosna cechuje się sztywnymi pędami i luźnym pokrojem z dużą liczbą „prześwitów”.

• Jodła kaukaska (Abies nordmanniana): jest to innowacyjna opcja bożonarodzeniowej choinki i też najdroższa. Igły trzymają się kilka tygodni, ma okółkowy pokrój.

Choinka cięta i choinka w doniczce

Często w miejscu sprzedaży choinek można nabyć odcięte od drzewek gałęzie. Co możemy z nimi zrobić? Albo stroik albo choinkę! Ważne by wybrać świeże drzewko o intensywnie błyszczących igłach, z elastycznymi gałęziami. Na choinkę ciętą świetnie nadadzą się Świerk kłujący, Świerk serbski czy też Jodła kaukaska. Dobrze jest zahartować choinkę przed wstawieniem jej do domu. W tym celu należy postawić ją w miejscu, gdzie temperatura będzie wynosić około 10 stopni Celsjusza (np. garaż). Wystarczy na około jeden dzień. Zadbaj o to, aby w mieszkaniu nie było więcej niż 20 stopni Celsjusza, ponieważ może to przyspieszyć opadanie igieł. Drzewko można przyciąć na około 3 cm i wsadzić do stojaka. Stojak z kolei warto napełnić wodą i regularnie podlewać choinkę.

Z choinką kupioną od razu w doniczce można postąpić tak samo w kwestii hartowania. Warto, aby takie drzewko ustawić w domu z daleka od źródła ciepła, np. grzejnika.

Kiedy wysadzić choinkę do ogrodu?

Należy pilnować, aby drzewko nie stało w ciepłym pomieszczeniu (w mieszkaniu) dłużej niż 10 dni, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na zimowy spoczynek roślin i może ona rozpocząć swój wzrost. Drzewko można przezimować w chłodnym pomieszczeniu, jak garaż lub piwnica. Do gruntu zaś najlepiej jest je wsadzić po rozmarznięciu gleby. Optymalnym czasem jest przełom marca i kwietnia. Aby dobrze ocenić czy nasza choinka nadaje się do zadomowienia jej w naszym ogrodzie, warto skontrolować jej korzenie – po wyciągnięciu powinny być podobne do siatki.

-wykop odpowiednio duży dół

- nasada rośliny powinna być częściowo widoczna

- obficie podlej choinkę

Choinka to nie tylko gwiazdka sezonu! Po świętach może stać się prawdziwą gwiazdą w waszych ogrodach! 🌲✨ Niech zielony urok trwa dłużej niż tylko w Boże Narodzenie – dajcie swoim choinkom drugie życie na świeżym powietrzu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl