Koniec września i początek października to dobry moment na to, aby zadbać o swoje byliny poprzez ich dzielenie i sadzenie. To właśnie te czynności pozwalają na ich rozmnożenie i odmłodzenie. Warto zrozumieć, że im dłużej byliny rosną w jednym miejscu tym bardziej spada ich wigor i słabnie kwitnienie, ponieważ ich karpy się starzeją. Jest to sygnał, że należy je wykopać, podzielić i posadzić w użyźnionej, dobrej jakości glebie.
Z dzieleniem i sadzeniem bylin nie należy długo zwlekać, ponieważ potrzebują one chwili na to, aby się dobrze ukorzenić przed nadejściem mrozów. To kluczowy aspekt zapewnienia im udanego zimowania.
Jak dzielić byliny?
- niskie byliny możemy wykopać w całości. Następnie warto przyciąć część nadziemną, rozdzielić ją na mniejsze elementy i posadzić w wybranym miejscu. Taki sposób sprawdzi się na przykład dla goździka pierzastego lub kosmatki śnieżnej.
- wyższe byliny tworzą już o wiele gęstsze kępy, więc po wykopaniu ich warto przyciąć część nadziemną i rozdzielić je na przykład łopatą. Ten patent sprawdzi się na przykład dla liliowców czy też krwawników.
- byliny tworzące rozłogi, jak na przykład dąbrówka rozłogowa dzieli się przez wyodrębnienie młodych roślin wyrastających na końcach tychże rozłogów.
Kilka przykładów bylin, które spektakularnie wyglądają w ogrodach:
- bergenie – wytrzymałe, pięknie kwitną, są mało wymagające i dobrze radzą sobie w dość głębokim cieniu
- ciemierniki – najlepiej zachowują się w półcieniu, mają pięknie talerzykowate kwiaty w kolorze białym, kwitną bardzo wcześnie
- żurawka krwista – jest łatwa w uprawie, latem pojawiają się na niej owoce – torebki, które mają wiele brązowych nasion, dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych
Odpowiednie przesadzanie z Biology for Garden
Warto zadbać nie tylko o byliny, ale również o glebę, w której mają się zadomowić. Kompleksową pielęgnację zapewni preparat „Rośliny ozdobne – skuteczne przesadzanie”. Jego głównym celem jest lepsze ukorzenienie roślin. Bakterie zawarte w tym produkcie skutecznie chronią rośliny przed stresem związanym ze zmianą miejsca, stymulują zdrowy wzrost i czuwają nad odpowiednim rozwojem korzeni. Dzięki temu preparatowi rośliny nie tracą efektywnego wyglądu, kwitną bardzo obficie przez szybką i bezproblemową aklimatyzację. Oprócz tego bakterie pozytywnie wpływają na żyzność podłoża, co jest bardzo ważne w momencie sadzenia bylin w nowe miejsce. Zapewniają najbardziej pożądaną strukturę gleby – gruzełkowatą i ograniczają populacje szkodliwych mikroorganizmów, np. patogenów.