Jeż w ogrodzie – wszystko co musisz wiedzieć! 0
Jeż w ogrodzie – wszystko co musisz wiedzieć!

Jeże w Polsce

Jeż wschodni (Erinaceus concolor), zamieszkujący tereny niemal całej Polski

Jeż europejski (Erinaceus europaeus), którego granica bytowania przebiega m.in. przez Śląsk , Ziemię Lubawską.

Parę ciekawostek o jeżach

  • Jeżeli jesienią nie będzie ważył 700g, to nie przeżyje zimy
  • W ciągu swojego życia mają 3 komplety kolców
  • Mają słaby wzrok, widzą czarnobiało
  • W ciągu jednej nocy (podczas wędrówek) jeż potrafi przebyć nawet 2km
  • Reakcją obronną jeża jest zwijanie się w kulkę, tak aby łapki, nos i brzuch były dokładnie ochronione przez kolce
  • Długość głowy i tułowia: 20-30cm
  • Jest największym przedstawicielem ssaków owadożernych i jednym z nielicznych, których włosy na grzbiecie przekształciły się w kolce

Dieta jeży

Praktycznie nie jadają pokarmu roślinnego. Wbrew powszechnym obawom jeż nie niszczy roślin w ogrodzie, celem zdobycia pokarmu. Przeciwnie! Żywi się owadami, ślimakami, które są największymi wrogami każdego parku czy też ogrodu. Jest bardzo dużym pomocnikiem w ogrodzie i robi to w naturalny sposób. Oprócz tego jada płazy, ptasie jaja i bardzo drobne ssaki (gryzonie), czasem grzyby i przejrzałe owoce leżące na ziemi. Regularne wizyty lub stała obecność jeża w ogrodzie może pomóc w zmniejszeniu populacji wielu szkodników, np. turkucia podjadka.

Co robić, gdy jeż zawitał do ogrodu?

Przede wszystkim przyszedł tu po to, aby znaleźć sobie pokarm lub miejsce, w którym będzie mógł przetrwać zimę. Jeże zapadają w sen zimowy, dlatego latem zaczynają się intensywnie najadać, aby zgromadzić zapasy tłuszczu. Jesienią jeż potrafi ważyć więcej niż kilogram. Kiedy się obudzi wiosną, jego masa ciała waha już zaledwie w okolicach 0,3 kg. Pamiętaj, żeby nie stresować jeży, tylko zostawić je w spokoju. Najlepiej się zatrzymać i nie zbliżać się do nich, ani nie hałasować, ponieważ spłoszony zwinie się w kulkę. Musimy mieć ciągle na uwadze to, że jeże podlegają ochronie ścisłej w Polsce i wymagają ochrony czynnej.

Jak ugościć jeża w ogrodzie?

Można wykonać mu domek ze skrzynki o wymiarach mniej więcej 30x30x40cm. Powinien mieć dwa wejścia, a w górnej ściance warto zrobić otwory zapewniające dostęp powietrza. O jeże można także zadbać już na etapie projektowania przestrzeni w ogrodzie. Warto wtedy postarać się o wysokie drzewa zrzucające liście na zimę, wysokie trawy lub łąkę kwietną. Jeże uwielbiają zakamarki, dobrze czują się w gęstych zaroślach. Co więcej opadłe liście są świetną ściółką do znalezienia pożywienia.

Jak zapewnić mu dobre warunki?

Projektując ogród warto zwrócić uwagę na to, aby był on jak najbardziej naturalny i ekologiczny. Zadbaj o wyeliminowanie wszelakiej chemii. Jeże są bowiem znane z dość dużej odporności na wiele toksyn występujących w przyrodzie, ale jego mechanizmy obronne nie obejmują szkodliwych czynników zawartych w środkach ochrony roślin. Śmierć zwierzęcia może nastąpić nie tylko przy bezpośrednim kontakcie z preparatem, ale także po spożyciu zatrutych owadów czy ślimaków.

Zrób więc jeżom prezent z okazji ich święta i stwórz im przyjazne i naturalne miejsce, w którym będą mogły przezimować. Jeżeli nie będziemy chronić jeży, wkrótce wyginą. Możesz im pomóc stosując naturalne, ekologiczne, bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska mikrobiologiczne preparaty Biology for Garden. Wprowadzisz do swojego ogrodu pożyteczne szczepy bakterii, które zadbają o Twoje rośliny, o ich gleby i zapewnią też komfort jeżom. Wartościowy ogród to taki, w którym jego ekosystem jest niezaburzony, a gwarancję pełnej harmonii dają właśnie nasze biopreparaty.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl