Luty w ogrodzie – jakie prace warto wykonać? 0
Luty w ogrodzie – jakie prace warto wykonać?

Ochrona przed mrozem

Styczeń za nami, ale ogrody wymagają dalszej uwagi. Sprawdź osłony przeciwmrozowe na ozdobnych krzewach. Jeśli jest taka potrzeba – popraw je bądź uzupełnij. Warto na bieżąco zgarniać śnieg z gałęzi, aby nie doszło do ich połamania lub odkształcenia.

Trawnik

Jeśli na trawie tworzy się skorupa śnieżna (powstaje w nocy, gdy zamarza nadtopiony w dzień śnieg) warto ją rozbić. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu pleśni śniegowej. Jest to częsta choroba trawników, która objawia się białym nalotem na trawie, a niezwalczana prowadzi do obumierania traw.

Sad

Sprawdź stan wybielonych pni drzew owocowych. Jeśli zostało to zmyte przez deszcz – powtórz bielenie. Ten zabieg rośliny przed pęknięciami zgorzelinowymi, które powstają wskutek dużej amplitudy temperatur w mroźne i słoneczne dni. Mieszanka bieląca to woda + wapno. Powinna mieć ona konsystencję zbliżoną do konsystencji farby (nie za gęsta, ale też nie za rzadka). Do malowania będzie potrzebny pędzel malarski. Staraj się malować dokładnie i koniecznie zacznij to robić od dołu.

Pamiętaj też o tym, aby oczyścić drzewa z zaschniętych liści czy też uszkodzonej kory – zapobiegniesz rozwojowi chorób i szkodników.

Luty to dobry moment na rozpoczęcie cięcia drzew i krzewów owocowych. Wskazane jest przycinanie agrestu, malin i porzeczki. Warto wybierać takie drzewa owocowe, które dobrze radzą sobie z mroźną aurą, np. jabłonie, grusze. Przy porządkowaniu drzew i krzewów zwracaj uwagę czy nie ma żadnych chorób lub szkodników.

Warzywnik

To dobry moment na zaplanowanie nowych grządek, przyszykowanie szklarni i zrobienie porządku z ubiegłorocznymi liśćmi. Luty jest świetną okazją do produkcji z rozsady takich warzyw, jak np. papryka, cebula, por. Możesz włożyć nasiona do skrzynek, rozmieszczając je w miejscu optymalnie ciepłym i nasłonecznionym. Aby stworzyć najlepsze warunki dla kiełkujących roślin, zaleca się korzystanie z specjalnej ziemi przeznaczonej do uprawy warzyw.

Żywopłot

W lutym warto przeprowadzić odmładzające cięcie żywopłotu, które pozwoli przywrócić mu atrakcyjny i młody wygląd.

Rośliny zimozielone

Aby chronić rośliny zimozielone rosnące w gruncie i pojemnikach przed suszą fizjologiczną, w czasie odwilży należy je obficie podlewać.

Rośliny ozdobne

W końcówce miesiąca, gdy temperatura ustabilizuje się powyżej zera, można zacząć pielęgnować rabaty, usuwając suche pędy bylin. Należy to wykonywać ostrożnie, pamiętając, że spod ziemi mogą już kiełkować wiosenne rośliny cebulowe. Możesz też posiać rośliny, które są zdolne do kiełkowania w niskich temperaturach, np. miłek, goryczka.

Rośliny doniczkowe

Nadszedł czas ożywienie roślin doniczkowych, które spędziły zimę w domu (takich jak pelargonie, fuksje, złocienie). Przeprowadzamy ich przycinanie i przesadzanie do nowych, większych doniczek. Rozpoczynamy regularniejsze podlewanie i przenosimy je do cieplejszych pomieszczeń. Przeglądamy rośliny doniczkowe, starając się wykryć obecność szkodników.

Aby w 100% przygotować się na wiosnę, która już niebawem, nie zapomnij o zaopatrzeniu się w preparaty mikrobiologiczne, które zawierają pożyteczne szczepy bakterii. Działają one bardzo kompleksowo na rośliny, co zapewnia skuteczne i szybkie efekty. Produkty Biology for Garden dbają o odpowiednie parametry gleby, poprawne przyswajanie przez rośliny wody i składników pokarmowych, intensywny i zdrowy wzrost i rozwój oraz chronią przed stresem i uodparniają na wszelakie negatywne czynniki zewnętrzne. Dzięki produktom Biology for Garden praca w ogrodzie będzie prosta, skuteczna i przyjemna, a przy okazji przyjazna dla zwierząt, ludzi i środowiska. Pamiętaj, że najpiękniejszy ogród wiosną to ten ekologiczny i naturalny, bez chemii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl