Marzec w sadzie i w warzywniku
- Uporządkuj ogród po zimie, wygrab pozostałe liście i obejrzyj swoje rośliny – skontroluj czy nie ma uszkodzeń mrozowych bądź oznak chorób.
- W połowie marca możesz zabrać się za cięcie drzew i krzewów owocowych, które zostały posadzone jesienią (np. sadzone jesienią agrest, porzeczki, maliny przytnij przy ziemi).
- Pod koniec tego miesiąca, gdy pogoda jest sprzyjająca, możesz posadzić nowe drzewa i krzewy owocowe.
- Wyrównaj grządki w warzywniku, które były przekopane jesienią.
- Czas na wysiew nasion np. wczesnych odmian kalafiorów, kalarepy czy też cebuli.
- Do pojemników możesz wysiać pomidory, paprykę, seler czy też brokuły.
- Jeśli jest dość ciepło to pod koniec marca możesz wysiać do gruntu nasiona warzyw, które cechują się odpornością na niskie temperatury, np. bób, groch, rzodkiewka.
Marzec w ogrodzie ozdobnym
- Usuń okrycia zimowe, które zabezpieczały przed mrozami i wiatrami Twoje rośliny ozdobne.
- Usuń wszystkie uschnięte łęty ucinając je tuż przy ziemi.
- Przytnij krzewy kwitnące późną wiosną i latem – dzięki temu Twoje rośliny intensywnie wzrosną i osiągną estetyczny wygląd.
- Możesz założyć żywopłoty z roślin liściastych i dzielić byliny.
- Wysiej nasiona aksamitek, nagietków, groszku pachnącego.
- Jeśli gleba jest bardzo sucha, podlej rośliny zimozielone, które uprawiasz w gruncie bądź w pojemnikach.
- Rozpocznij przesadzanie roślin doniczkowych – dzięki temu kwiaty w dogodnych warunkach efektywnie rozpoczną kolejny sezon wzrostu.
Trawnik
- Gdy temperatura utrzymuje się powyżej zera stopni Celsjusza to wygrab trawnik i usuń z niego resztki jesiennych liści.
- Przeprowadź regenerację trawnika! Jeżeli widzisz, że gleba jest zbita i ciężka – przeprowadź napowietrzanie gleby (aerację) – możesz to zrobić przy użyciu produktów Biology for Garden „Rewitalizacja gleby”. To rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają słabe, mało przepuszczalne gleby, czego konsekwencją jest słabej jakości trawnik. Przygotowanie podłoża to najważniejszy etap zakładania trawnika. Aby trawnik wyglądał pięknie, przez cały sezon ważna jest prawidłowa struktura gleby i skład podłoża.
Bakterie zawarte w preparacie poprzez namnożenie napowietrzają i rewitalizują trawnik przywracając mu zdrowy wygląd. Naturalny proces namnażania bakterii powoduje tworzenie się kanalików w glebie, które, zapewniają wymianę gazową, co pozwala utrzymać trawnik w dobrym stanie, przy mniejszym nakładzie czasu i pracy. Dzięki zastosowaniu preparatu gleba staje się lżejsza, odzyskuje prawidłową gruzełkowatą strukturę, co sprawia, że do korzeni szybciej dociera tlen i składniki pokarmowe.
Na początku wegetacji zadbaj o to, aby zasilić trawnik na sezon. Sprawdzi się do tego idealnie preparat „Trawnik - regeneracja i stymulacja”. Jest to probiotyk, który zabezpiecza trawnik przed niekorzystnym wpływem czynników stresowych. Posiada szeroki skład pożytecznych mikroorganizmów korzystnie wpływających na zdrowotność trawnika, a także stymuluje wzrost i rozwój trawy. Produkt ten idealnie sprawdza się w przypadku zakładania trawników z rolki, ponieważ ułatwia ukorzenianie się trawy, której system korzeniowy jest słaby i wymaga wsparcia po stresie, jakim jest wycinanie rolek.
Marzec prezentuje się jako jeden z najurokliwszych okresów w ogrodzie. Teraz możliwe jest całkowite oddanie się ogrodniczym zamiłowaniom i delektowanie się ożywającą naturą. Dlatego warto pełnią sił wykorzystać ten miesiąc, aby potem przez cały sezon korzystać z uroków tej zielonej przestrzeni.