Mikrobiologia w twoim ogrodzie – ukryta siła, która dba o twoje rośliny! 0
Mikrobiologia w twoim ogrodzie – ukryta siła, która dba o twoje rośliny!

W każdym opakowaniu znajdują się liofilizowane szczepy pożytecznych bakterii, które są tak dobrane, żeby jak najskuteczniej dbać o roślinność w Twoim ogrodzie. Bakterie te są pobieranie z polskich gleb, występują więc naturalnie w przyrodzie.

Weźmy na warsztat preparat „Trawnik - azot natury”. O sile i skuteczności działania tego produktu decyduje właśnie jego unikatowy skład, a dokładnie bakterie z rodzaju Azotobacter i Arthrobacter. Ich głównym zadaniem jest pobieranie nieprzyswajalnej dla roślin formy azotu z powietrza i udostępnianie go im w formie przyswajalnej.

Azot to jeden z podstawowych składników budulcowych rośliny. Chętnie pobierana przez rośliny forma azotu to NO3-. Pobieranie tych jonów nie powoduje zakwaszenia gleby, nie są wiązane przez koloidy glebowe i co ciekawe ich stężenie reguluje aktywność enzymów asymilacji azotu. Oprócz tego azot jest odpowiedzialny za prawidłowy wzrost roślin i zapewnia im intensywnie zielone wybarwienie.

Azotobacter posiadają zdolność do szybkiego wzrostu i wiązania dużych ilości azotu. Szacuje się, że wiążą 5-50 kg azotu/ha. Z kolei Arthrobacter wspomagają wzrost i rozwój. Są to specjaliści od niekorzystnych warunków. Co ciekawe, Arthrobacter zostały pozyskane przez badaczy nawet z lodowca Midui w Tybecie, co świadczy o ich dużej tolerancji na ekstremalne warunki otoczenia. Są w stanie traktować herbicydy i inne pestycydy, jako źródło pokarmu, tym samym redukując ich pozostałości w glebie.

Inne mikroorganizmy obecne w Biology for Garden to bakterie z rodzaju Bacillus. Wytwarzają hormony i enzymy pozytywnie oddziaływujące na ukorzenianie się roślin. Ponadto bakterie kwasu mlekowego – Lactobacillus rozkładają cukry i produkują kwas mlekowy, który stanowi bazę w ochronie roślin przed patogenami.

Warto pamiętać, że stosowanie chemii w ogrodzie może przynieść wiele szkód uprawom, ale też nam i środowisku. Już niewielka ilość oprysku może zasiać spustoszenie w ogrodzie, np. wypalenie dziur w trawniku. Bezpieczny ogród to taki, w którym są odpowiednie mikroorganizmy, a takie oferują produkty Biology for Garden. Dają gwarancję pielęgnacji roślin i ich zdrowotności, a oprócz tego oferują pewność, że nie zaburzamy ekosystemu naszego ogrodu. Produkty te nie pozostawiają żadnych substancji toksycznych – są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Źródło: Liu Q, Xin YH, Chen XL, Liu HC, Zhou YG, Chen WX. Arthrobacter ruber sp. nov., isolated from glacier ice. Int J Syst Evol Microbiol. 2018 May;68(5):1616-1621. doi: 10.1099/ijsem.0.002719. Epub 2018 Mar 21. PMID: 29561255.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl