Ogrodnicze triki: jak przechowywywać warzywa przez zimę? 0
Ogrodnicze triki: jak przechowywywać warzywa przez zimę?

 

Typowymi zimowymi warzywami do przechowywania są buraki, marchew, cebula, czosnek, ziemniaki, pietruszka korzeniowa, seler, por, kapusta, skorzonera. Warzywa takie jak kalarepa, kalafior, rzodkiewka, pomidory czy ogórki mogą być również przechowywane, ale o wiele krócej (kilkanaście dni).

Zbieraj w odpowiednim momencie

Stopień dojrzałości warzyw w momencie zbioru ma istotny wpływ na przechowywanie. Najlepiej przechowują się warzywa wyrośnięte, ale nie przejrzałe. Co interesujące, w przypadku warzyw korzeniowych, np. buraki istotniejszy jest właściwy termin siewu (opóźniamy do przełomu maja i czerwca). Zbiór warzyw do przechowywania przeprowadzamy w porze suchej, bezdeszczowej. Należy je dokładnie przejrzeć i do przechowywania przeznaczyć tylko te dobrze wyrośnięte, zdrowe i nieuszkodzone.

Temperatura

Kluczowa jest odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Temperatura nie powinna spadać poniżej 0°C, nie może też być za wysoka - warzywa mogą się wtedy zagrzać i zacząć się znów rozwijać.

Wybieraj odpowiednie odmiany

Cebula, czosnek:

wymagają niskiej wilgotności, więc należy to robić w miejscach przewiewnych, np. altanka. Pożądana temperatura to 1-7 stopni Celsjusza. Warzywa te najlepiej położyć w skrzynkach. Można je również powiesić, np. główki czosnku splecione w warkocz. Warto pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do przechowywania sprawdzić czy iście i zewnętrzne łuski są zupełnie suche.

Warzywa korzeniowe (m.in. marchew, pietruszka, seler, buraki):

wymagają dużej wilgotności powietrza i temperatury 1-4 stopnie Celsjusza. Można je przechowywać w nieogrzanych piwnicach, układać je luzem lub do skrzynek.

Przechowywanie w kopcu

Warzywa można też pozostawić na działce lub w ogródku, w kopcach. Zsypując warzywa w rowach, przesypujemy je cienkimi warstwami piaszczystej ziemi. Jeśli wiemy, że mają nadejść przymrozki warto pogrubić warstwę okrywającą ziemi. Zaś gdy nadejdą mrozy, a ziemia na powierzchni kopca lekko zmarznie, można okryć słomą i kolejną warstwą ziemi.

Pozostawienie w gruncie

Por lub pietruszkę możemy pozostawić na zimę w gruncie, w miejscach, w których rosły. Pietruszkę warto przykryć z wierzchu słomą. Te rośliny można też wsadzić w dół - wykopać rowki i ułożyć tam warzywa.

Balkonowa spiżarnia

Jeżeli dysponujesz balkonem, który jest nieosłonięty, nieoszklony nie warto zabierać się za przechowywanie tam warzyw, ponieważ w momencie nadejścia temperatur ujemnych przestaną być wartościowe. Jeżeli masz balkon przeszklony, w formie np. logii, możesz pomyśleć o zrobieniu sobie tam małej spiżarki. Aby być pewnym czy przechowywanie na takim balkonie zda egzamin, warto śledzić temperaturę za pomocą termometru. W momencie, gdy temperatura spadnie poniżej zera warto pomyśleć o zorganizowaniu specjalnego miejsca do przechowywania warzyw.

Szafka termiczna

Jeżeli posiadasz okablowanie elektryczne na balkonie, możesz zakupić szafkę termiczną, która jest dostępna w różnych rozmiarach. Samodzielnie się wentyluje i reguluje temperaturę.

Oprócz szafki termicznej możesz użyć plastikowych pudełek/skrzynek. Ważne, żeby nie były kładzione bezpośrednio na podłogę, tylko mniej więcej 15cm nad nią – zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest także pudełko drewniane z warstwą trocin.

Naturalne i ekologiczne warzywa – klucz do sukcesu

Produkowanie swoich warzyw, zbieranie ich, a potem przechowywanie z całą pewnością jest satysfakcjonuję, ponieważ jest owocem pracy w ogrodzie, rzetelności i dbałości o każdy szczegół w uprawie. Idealnym dopełnieniem tego jest fakt naturalności tych zbiorów, które są w pełni ekologiczne, bardzo smaczne i zdrowe. Stosowanie biopreparatów Biology for Garden dla warzyw i owoców zapewni Ci właśnie takie efekty - warzywa i owoce w stu procentach wolne od chemii, z zachowaniem ich obfitego zbioru, pięknego wybarwienia, soczystości i niepowtarzalnego smaku. Dzięki zastosowaniu mikrobiologii w ogrodzie utrzymasz w nim równowagę, nie zaburzysz naturalnego ekosystemu i zapewnisz sobie świadomość w tym co jesz. Preparaty Biology for Garden są bezpieczne i przyjazne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Nie czekaj – zacznij stosować preparaty naszej marki i ciesz się ogrodem bez zmartwień!

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl